Home › Narkotyki - jak działają na funkcjonowanie mózgu?

Narkotyki - jak działają na funkcjonowanie mózgu?

Czasy ulegają zmianie, społeczeństwo się zmienia, moralność się zmienia, wszystko ulega zmianie. Niekiedy jest to zmiana, za którą można zapłacić własnym życiem.

Przechodzą ciarki, ale właśnie tak się dzieje. Słyszy się coraz więcej opowieści o tym, że ktoś zginął, ponieważ robił coś, w czym nie widział niczego negatywnego. Teraz można pomyśleć sobie o narkotykach. Najokrutniejsze ze wszystkich uzależnień. Wyrządza ogromne spustoszenie w organizmie, umyśle.

Osoba, która jest pod działaniem środków odurzających nie myśli racjonalnie. Z biegiem czasu zanika u niej jakakolwiek moralność, bo nie potrafi zauważyć różnicy między dobrem a złem. Smutne jest również to, że po takie używki sięgają coraz młodsze osoby. U większości pewnie zaczyna się podobnie: "Wezmę sobie raz. Od jednego razu nic mi się nie stanie". Fakt, może wyjść z tego cało, o ile nie ma uczulenia na żaden ze składników narkotyku. To jednak nie powinno nakłaniać do spróbowania, bo właśnie w ten sposób zaczyna się najtrudniejsza droga uzależnienia. Osoba, która cyklicznie bierze narkotyki widocznie zmienia swój wygląd na zewnątrz, a w takim razie jak ma się jej wnętrze? Należy je porównać do postrzępionej szmaty, którą ktoś wyrzucił na drogę. Przekaźnictwo nerwowe zostaje zaburzone. Zmienia się sposób postrzegania świata, odczuwania, myślenia. Kumulujący się wpływ substancji psychoaktywnych niszczy działanie mózgu. Nieraz są to zmiany nieodwracalne. Przekaźnictwo nerwowe jest niezbędne, by prawidłowo reagować na bodźce. Dzięki neuroprzekaźnikom mózg przekazuje informacje z jednego neuronu do drugiego. Narkotyki zakłócają działanie konkretnego neuroprzekaźnika. Pod wpływem substancji psychoaktywnych każdy pojedynczy neuron generuje w nienaturalny sposób jeden lub więcej neuroprzekaźników, a może to być np. dopamina, serotonina, acetylocholina, a także inne. Dzięki dopaminie nałogowiec odczuwa euforię, przyjemność. Niemal każdy narkotyk zwiększa poziom tego neuroprzekaźnika. Serotonina wpływa na nastrój, sen, popęd płciowy oraz apetyt.

Acetylocholina działa na pamięć, nastrój, podniecenie, a na właśnie ten neuroprzekaźnik wpływa nikotyna. Jest jeszcze wiele neuroprzekaźników, o których można by pisać do woli. Niesamowicie ciężko jest pozbyć się tego nałogu. Terapia na detoksie jest ciężka. Leczona osoba ma odczucie, że cierpi każdy skrawek jej ciała, a przez to okalecza się, żeby skupić uwagę na tylko jednym miejscu. Nigdy nie jest zagwarantowane, że osoba, która przebywała na odwyku już nie powróci do nałogu. Trzeba chcieć samemu wyjść z dołka, który z każdą następną działką się pogłębia.

Należy zacząć działać w odpowiednim momencie.

Warto także powiedzieć, że sporo narkotyków ma w składzie trutkę na szczury. Mało przemawiające? W proszkach znajduje się zmielone szkło, które uszkadza żyłki w nosie. Na ten temat można się rozpisywać bez końca. Warto dowiedzieć się o niekorzystnym działaniu tych wszystkich substancji, bowiem ta wiedza może ustrzec społeczeństwo przed dopuszczeniem się dużego błędu, który będzie przypominał o sobie w każdej chwili istnienia..

Page top